Nemci in Maribor – osrednja razstava v nekdanji Veliki kavarni
Razstava osvetljuje v podzavesti Mariborčanov prisotno, a nikoli natančneje predstavljeno vlogo Nemcev v Mariboru. Razstava poudarja dejstvo, da so bili Nemci od časa oblikovanja nacionalnih zavesti do konca druge svetovne vojne eden od pomembnih akterjev razvoja mesta in da so bili zaradi gospodarske in politične moči mestotvorni element, ki ga ni mogoče in tudi ni treba spregledati. Predstavlja proces oblikovanja dveh nacionalnih skupnosti v Mariboru ter osvetljuje prisotnost in vlogo Nemcev v mariborskem političnem, kulturnem, gospodarskem in vsakdanjem življenju v različnih časovnih obdobjih in v različnih zgodovinskih kontekstih. Vodja projekta, dr. Jerneja Ferlež, pravi: »Razstava govori o Nemcih v Mariboru v različnih obdobjih in zgodovinskih kontekstih v stoletju 1846−1946. V t. i. zgodovinskem loku prikazuje politično zgodovino razburkanega stoletja, v katerem je porajajoča nacionalna identiteta – pojav obdobja po marčni revoluciji - sprožala tako ustvarjalnost Nemcev in Slovencev v Mariboru kot, zlasti od zadnjih desetletij 19. stoletja, naraščajoča trenja med njimi. Po drugi strani predstavlja vpoglede v ustvarjalnost, dogodke in pojave iz kulturnega, javnega in vsakdanjega življenja meščanov, zlasti Nemcev, ki so se gibali v okvirih vsakokratnega zgodovinskega konteksta. Osnovno sporočilo razstave je, da je mariborska preteklost pomembno povezana z Nemci. Druga izhodiščna misel pravi, da so nacionalna trenja, ko narastejo do vrelišča, usodna tako za posameznike kot za mesto.«
Pri pripravi razstave je sodeloval velik nabor avtorjev: dr. Filip Čuček, Jernej Kosi, dr. Janez Cvirn, dr. Žarko Lazarević, dr. Christian Promitzer, dr. Maja Godina Golija, dr. Manica Špendal, dr. Jerneja Ferlež, mag. Vlasta Stavbar, mag. Jure Maček, Nina Lončar, Gregor Jenuš, mag. Boštjan Zajšek, Andreja Borin, dr. Alja, Lipavic Oštir, Primož Premzl, Dejan Kac, mag. Franci Pivec, Marjan Pungartnik, Sabina Hajnrih in Barbara Bedenik.
Gradivo so prispevale različne inštitucije in posamezniki: Pokrajinski Arhiv Maribor, Primož Premzl, Pokrajinski muzej Maribor, Univerzitetna knjižnica Maribor, družini Robnik/Hajnrih iz Maribora ter Muzej narodne osvoboditve Maribor.
Razstavo sta oblikovala Matjaž Wenzel in Borut Wenzel. Razstava bo odprta vse dni v tednu do 15. junija med 10. in 19. uro.
Ni komentarjev:
Objavite komentar